Fotowoltaika dla rolnika - instalacja w gospodarstwie rolnym - Systemy Fotowoltaiki

Przejdź do treści
Fotowoltaika i Rolnik
Sposób rozliczania za energię elektryczną w gospodarstwach sprawia, że fotowoltaika jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem.

Fotowoltaika - montaż w gospodarstwie rolnym.
Czy fotowoltaika w gospodarstwie rolnym się opłaca? Otóż montaż instalacji fotowoltaicznej u rolnika opłaca się i to bardzo. Dzieje się tak z kilku  powodów. Gospodarstwa rolne nie są przedsiębiorstwami i za energię elektryczną płacą identycznie jak zwykłe gospodarstwo domowe. Podobnie też rozliczają się w przypadku produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Rolnik jest tutaj prosumentem i korzysta z rozliczenia w formie opustów. Daje to możliwość "magazynowania" energii elektrycznej w momencie, kiedy nie jest ona zużywana na bieżące potrzeby gospodarstwa rolnego.
Biorąc pod uwagę, że rachunki za prąd w gospodarstwie są dość wysokie to cała inwestycja w panele fotowoltaiczne ma szanse zwrócić się bardzo szybko.
Systemami fotowoltaiki powinni zainteresować się rolnicy prowadzący produkcję melczną, hodowlę tuczników i drobiu - wszędzie tam gdzie zużycie energii jest dość wysokie. Montaż fotowoltaiki sprawi, że produkcja stanie się bardziej opłacalna. Warto również taką inwestycję zaplanować w przypadku budowy nowych obiektów gospodarskich.

Dotacje dla rolników na instalacje fotowoltaiczne.
Rolnicy, którzy zdecydują się na montaż fotowoltaiki dla własnych potrzeb mogą skorzystać z pewnej formy wsparcia finansowego. To wsparcie można nazwać dofinansowaniem fotowoltaiki, ale w rzeczywistości jest to ulga w podatku rolnym. Rolnik płacący podatek rolny ma możliwość odliczenia 25% kosztu instalacji paneli słonecznych od podatku. Z tej formy wsparcia finansowego mogą skorzystać rolnicy nawet przez 15 lat.
Nawet rolnicy, którzy płacą niewielki podatek zyskają na fotowoltaice dość znaczne kwoty. Jeżeli przyjmiemy do przykładowego obliczenia wartość instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50 tys zł, to rolnik w formie zwolnienia od podatku zyska dodatkowo 12500 zł. Jeżeli nawet płaci podatek rolny w wysokości 1000 zł rocznie to oznacza, że przez ponad 12 lat nie zapłaci podatku rolnego. Można więc przyjmowąć, że realny koszt instalacji fotowoltaicznej dla rolnika będzie mógł być o 25% niższy.
Fotowoltaika i podatek VAT.
Dodatkowym plusem w przypadku gospodarstw rolnych, które jednocześnie są płatnikiem podatku VAT jest to, iż o całej inwestycji możemy myśleć w kwotach netto. Podatek VAT zostanie zwrócony rolnikowi po takiej inwestycji. Można także instalować fotowoltaikę na budynku mieszkalnym i zastosować ulgową stawkę podatku VAT w wysokości 8%. Z tej drugiej formy skorzystają zapewne rolnicy, którzy nie są płatnikami podatku VAT i nie mogą otrzymać z tego tytułu zwrotu.
Montaż paneli fotowoltaicznych.
W dziedzinie montażu instalacji elektrycznych i technicznych posiadamy duże doświadczenie dlatego też wykonywanie przez nas systemy fotowoltaiki są zgodne z obowiązującymi przepisami. Prawidłowe wykonanie instalacji fotowoltaicznych to gwarancja bezpieczeństwa dla samej instalacji jak również dla budynku, na którym panele są montowane, a także gwarancja prawidłowego działania przez długie lata.

Zwracamy uwagę na prawidłowy dobór urządzeń, a także na estetykę wykonania. Bazując na urządzeniach światowych producentów jesteśmy w stanie realizować projekty zarówno dla domów jednorodzinnych jak i instalacje dla przedsiębiorstw.

Opłacalność fotowoltaiki jest oczywista, a prawidłowe dobranie mocy paneli możne sprawić, że rachunki za energię elektryczną będą minimalne. Przy obliczaniu wydajności należy brać pod uwagę nie tylko cały rok i zapotrzebowanie na energię elektryczną w tym okresie, ale przede wszystkim minimalny okres żywotności instalacji, który jest zakładany przez producentów (25 lat). Nie znaczy to, że po tym okresie panele przestaną produkować prąd, ale produkcja będzie już nieco niższa niż na początku.
Kontakt
tel. 530 853 062
tel. 692 247 604
tel. 668 368 535
Jesteś zainteresowany fotowoltaiką?
Wypełnij formularz - zadzwonimy do Ciebie w celu przedstawienia oferty
Wróć do spisu treści